A A A
 • Z Rodzicami przed willą w Sulejówku 1932 r
  Z Rodzicami przed willą w Sulejówku 1932 r
 • Z boną Jadzią na Nowym Świecie 1935 r.
  Z boną Jadzią na Nowym Świecie 1935 r.
 • W warszawskim ZOO 1937 r.
  W warszawskim ZOO 1937 r.
 • Z Bratem Wojtkiem 1938 r.
  Z Bratem Wojtkiem 1938 r.

Życiorys

Powiedzieć, że Ryszard Sługocki ma bujny życiorys to za mało. Urodził się 17 czerwca 1928 r. w Warszawie. Dzięki matce śpiewaczce operowej i ojcu rzeźbiarzowi wyrastał w środowisku artystyczno-inteligenckim. Przed wojną uczęszczał do szkoły powszechnej, w wieku 11 lat był świadkiem wybuchu II Wojny Światowej, przeżył oblężenie Stolicy we wrześniu 1939. Podczas okupacji niemieckiej do 1942 r. przebywał w Warszawie, działał w konspiracyjnych harcerskich Szarych Szeregach, a następnie wyjechał z matką i młodszym bratem do Iwonicza na Podkarpaciu. Uczestniczył w tajnym nauczaniu. Pracę zawodową rozpoczął mając 14 lat. W latach 1943-44 pracował jako pomocnik wiertacza w szybie naftowym. W 1944 r. nawiązał ponownie kontakt z konspiracją. W wieku 16 lat walczył z Niemcami w oddziale partyzanckim Armii Krajowej w Iwoniczu. Po przeniesieniu się do Krosna w 1945 r. uczęszczał do liceum, był także uczestnikiem pierwszego po wojnie kursu pilotów szybowcowych. Brał udział w działalności niepodległościowej, m.in. w wysadzeniu pomnika Armii Czerwonej w Krośnie dla uczczenia Święta niepodległości 11 listopada . Zagrożony aresztowaniem wyjechał na Pomorze. Współuczestniczył w reaktywowaniu Aeroklubu Gdańskiego. Ukończył kurs szybowcowy i uzyskał licencję pilota-instruktora. Był współorganizatorem aeroklubu w Słupsku, gdzie także zdał maturę. Po powrocie do Warszawy ukończył studia magisterskie w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (Akademia Główna Handlowa) na wydziale handlu zagranicznego. Studiował także we Francji i w Stanach Zjednoczonych w Trinity College & University w Dover (stan Delavare), gdzie uzyskał stopień doktora.


Od 1947 roku pracował jako dziennikarz w „Kurierze Szczecińskim”, a następnie m.in. w „Expressie Wieczornym” i w Polskim Radiu. W 1957 roku zorganizował sponsorowaną przez „Express Wieczorny” podróż dookoła świata samochodem marki Warszawa. Chociaż nie udało mu się objechać dookoła całego globu, to po drogach i bezdrożach, przez kraje bałkańskie, Turcję, Iran, Afganistan, Pakistan, Indie i Birmę – trasą obecnie niemożliwą do przebycia – dotarł do Chin. Po drodze spotkały go liczne niebezpieczne przygody – cudem uszedł z życiem. W latach 1959-60 był tłumaczem i doradcą Delegacji Polskiej w Międzynarodowej Komisji w obu istniejących wówczas państwach wietnamskich. Dłuższy czas spędził w tropikalnej dżungli. W latach 1960-67 pracował w służbie dyplomatycznej m. in. w Algierii i w Syrii, gdzie przez 4 lata pełnił funkcję ambasadora w Damaszku. Odbył liczne podróże. W 1963 roku przejechał Volkswagenem „garbusem” przez Saharę z Algierii do Egiptu. Podróżował także po Bliskim Wschodzie (kilkakrotnie przebył samochodem trasę Warszawa-Stambuł-Damaszek-Bagdad-Amman-Jerozolima-Petra-Akaba) i po USA od Chicago i Wielkich Jezior po Key West na Florydzie. Odwiedził wielokrotnie Moskwę, był na Syberii, zwiedził Taszkient, Samarkandę i Bucharę. Przebywał we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Albanii. W latach 1985-88 pracował w Libii jako tłumacz. Pełnił funkcję rzecznika prasowego w PP „Orbis” i w firmach prywatnych. Od 1993 roku współtworzył Wyższą Szkołę Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie, w której był wykładowcą i prorektorem do 2009 roku. Pracę zawodową zakończył po 67 latach w wieku 82 lat, ale nadal jest pełen wigoru i ma nowe plany. Jest autorem wielu prac naukowych i artykułów prasowych oraz kilku książek autobiograficznych.


Ryszard Sługocki został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Odznaką za Akcję „Burza”, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżami Kawalerskim i Oficerskim Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymał także Order Zasługi I klasy Arabskiej Republiki Syryjskej.