A A A

Książki

Ryszard Sługocki jest autorem kilku książek, w których zawarł wspomnienia ze swego długiego, barwnego i pełnego przygód życia. W roku 2007 ukazała się w wydawnictwie „Nowy Świat” jego książka pt. „W pogoni za Imogeną”, opisująca dwuletni pobyt w Wietnamie w okresie Wojny Indochińskiej. Następna, pt. „Na przekór i na bakier”, zawierająca wspomnienia z okresu przedwojennego, okupacji niemieckiej w Polsce oraz z pierwszych lat powojennych, wydana została przez wydawnictwo Branta w 2008 roku. Trzecia, pt. „Od Wisły do rzeki Perłowej”, opisująca podróż samochodem z Polski do Chin, ukaże się w roku 2010 w wydawnictwie Zysk i s-ka. Autor przygotowuje obecnie do druku dwie następne książki. Pierwsza pt. „Saksy w tropiku” opisująca pobyt w Libii rządzonej przez pułkownika Kadafiego zostanie wydana w roku 2011. Termin opublikowania kolejnej pt. „W obcej skórze o życiu w okresie stalinowskim w PRL nie został jeszcze ustalony.


Mimo bardzo późnego debiutu literackiego – wcześniej inne zajęcia raczej temu nie sprzyjały – autor zadziwia wręcz młodzieńczym stylem i poczuciem humoru opisując wydarzenia, których był swiadkiem z satyrycznym zacięciem i zachowaniem ironicznego dystansu wobec siebie i innych. Sugestywnie odmalowuje obraz i klimat epoki, kreśli mistrzowsko sylwetki ludzi nasycając je psychologiczną głębią, a niezwykły dar obserwacji i pamięć szczegółów sprawiają, że czytelnik staje się jakby uczestnikiem opisywanych wydarzeń. I choć czasem wydaje się to niewiarygodne, wszystkie opisane przez Autora fakty i postacie są prawdziwe. Życie często pisze najlepsze scenariusze. Dlatego książki Ryszarda Sługockiego czyta się jak sensacyjne powieści, a potoczysty język i żywe dialogi ułatwiają pochłonięcie ich jednym tchem.


Swoje przygody z życiem zawarł w książkach „Na przekór i na bakier” (2008 r.) opisującej okres przed 1939 rokiem, okupację i pierwsze lata powojenne. Wcześniej ukazała się książka „W pogoni za Imogeną” zawierająca wspomnienia z pobytu w Wietnamie. Kolejna książka, o wyprawie samochodem dookoła świata, zatytułowana „Od Wisły do Rzeki Perłowej” ukaże się w roku 2010. „Saksy w tropiku” to tytuł następnej książki, obecnie w opracowaniu.


Wspomnienia Ryszarda Sługockiego z okresu walk z Niemcami pod tytułem „Na partyzanckim szlaku” zostały opublikowane w pracy zbiorowej Kazimierza Nycza „Rzeczpospolita Iwonicka” wydanej w 2006 roku. W roku 2010 w opublikowanej przez Instytut Pamięci Narodowej książce „Krosno i powiat krośnieński w latach 1944-1956” zamieszczony został obszerny artykuł Ryszarda Sługockiego o antykomunistycznej działalności niepodległościowej uczestników wysadzenia pomnika Armii Czerwonej w Krośnie w listopadzie 1945 roku.